Феєрія джазових емоцій
Щорічний джазовий фестиваль – одна з найяскравіших музичних традицій нашого міста, і за ці роки він виплекав сотні палких прихильників, які виростали на якісній та сучасній музиці. З року в рік найбільше музичне свято збирало сузір’я з світових зірок джазу на вінницькій сцені, їм до нестями аплодували щирі слухачі, щороку дивуючись багатогранності й мультикультурності вільної імпровізаційної музики – джазу. Минулого року фестиваль не можна було провести, зважаючи на ситуацію в країні, але всепереможна сила музики цьогоріч знову об’єднала всіх у бажанні уважно слухати, натхненно наспівувати та вдячно плескати у долоні джазу у виконанні маститих професіоналів.

 

 

Вінниця щиро зраділа поверненню VINNYTSIA JAZZFEST та всі вихідні насолоджувалась креативними імпровізаціями на джазові теми з різних куточків світу. У наше місто з’їхались джазмени з Німеччини, Австрії, Швейцарії, Америки, Швеції, Естонії, Литви. Але XІХ-й міжнародний фестиваль «VINNYTSIA JAZZFEST 2015» не лише підтримав всі традиції попередніх фестів (Переповнені зали! Феєрверк емоцій! Нестримні овації! Живе спілкування з артистами!), але й встановив нові – цьогорічні концерти починались та завершувались виступами українських зірок! Більше українського джазу – хорошого та різного, адже і у нас є чудові музиканти, талановиті співаки та блискучі шоумени (і шоувумени!).

 

 

Окрім того в Україні, та у Вінниці зокрема, підростає чимало обдарованих дітей, які закохались в джазову музику і натхненно ї виконують. Серед саме такої захопленої юні проводився вже п’ятий рік поспіль всеукраїнський конкурс молодих джазових виконавців. Перед початком фестивальних концертів фіналісти конкурсу співали просто неба в рамках вже традиційного проекту «Джаз де Парі». Маленькі зірочки – переможці цьогорічного та минулорічного конкурсів – також отримали в подарунок квитки на всі фестивальні концерти, аби мати змогу надихнутись професіоналізмом великих джазменів на нові звершення і зробити український джаз ще цікавішим.

 

Таланти нашого краю

 

 

А найпершими на велику сцену у ВОДТРК «ВІНТЕРА» піднялись вже відомі в нашому місті музиканти – Оксана Славна та колектив «Експромт». Талановита співачка та справжня красуня вже не вперше має честь відкривати вінницьке свято джазу. Музиканти «Експромту» теж мають відомі у місті імена (Юрій Кондрицький (клавішні), Олег Прокопчук (гітара), Дмитро Марчук (ударні), Юрій Гузєєв (бас-гітара, контрабас)). У спеціально підготованій до фестивалю програмі звучали кавери відомих джазових, ритм-н-блюзових стандартів, власні обробки поп-хітів та авторські композиції співачки. Сюрпризом стала поява на сцені ді-джея на ім’я Кенні, який додав сучасної перчинки композиціям. Вступ до свята джазу вийшов чудовим, вінницькі музиканти отримали свою порцію шалених овацій від зголоднілої до видовищ публіки.

 

Шведські перспективи для саксофонної музики

 

 

 Четверо хлопців із Швеції – колектив Nordic Saxophone Quartet – чимало подорожують світом демонструючи власний підхід до музики, яку можна грати на саксофонах. Їх програма носить назву «Нові перспективи» і має на меті переосмислити зв’язки між різними музичними течіями. Вони спроможні поєднати у свіжий мікс виважену класику, мрійливу романтику, прадавній фолк, сучасний джаз та енергійну популярну музику. Здається, стилістично це контемпорарі, але яку б назву не мали ці мелодійні трелі вони причаровують слухачів миттєво! До того ж шведи справді космополітичні, адже подорожуючи по світу завжди шукають у музиці нового – зокрема в Україні виконують твори львівського композитора і диригента Володимира Рунчака та виступають разом з уславленим київським квартетом саксофоністів. Вінничан ці ліричні експериментатори пригощали і обробками відомих хітів, і творами сучасних композиторів. Ніжний щебет чотирьох милозвучних саксофоністів створив у залі натхненну поетичну атмосферу. Нордичний за назвою та дуже теплий за звучанням колектив безсумнівно запав в душу багатьом поціновувачам.

 

 

Від автентики до диско з естонським темпераментом

 

 

Троє найвизначніших музикантів з маленької Естонії можуть грати все: джаз, рок, популярну музику, естонські етнічні мотиви. І все у них виходить злагоджено та просто красиво. Рецепт у тріо Sooäär-Vaigla-Ruben простий: неординарні поєднання. А виходить все так пречудово завдяки досвіду музикантів. Отже, народні хорові твори та наспіви музиканти тріо вкладають в оправу з джазу-року, а поп-хіти 1980-х тим самим джаз-роком приправляють. Виходить смачно, врівноважено, лаунжево. А вже у власних композиціях естонці дають волю безмежній силі міксування та імпровізацій. А ще вони уміють навіть виконуючи чудернацько-смішливу композицію посміхатись лише куточками губ, зберігаючи стриманий вираз обличчя. Та збудити купу позитивних емоцій у вінницькій публіці у них вийшло легко і невимушено. Лідер гурту намагався порозумітись із залом російською та, зрештою, махнув рукою – у нас є універсальна мова музики, тож слова непотрібні. І справді – зал нагородив музику тріо довгою овацією.

 

 

Литовці з прем’єрою

 

 Фірмовий джаз-ф'южн, який створює Дайнюс Пулаускас вже більше двадцяти років, дуже вишуканий, гармонійний і пізнаваний з перших нот. Все це робить композиції його групи популярними як для джазових цінителів, так і широкого кола публіки. Вінниця високо оцінила музику відомого литовців ще близько десяти років тому, коли вони вперше грали на нашому фестивалі. З тих пір Danius Pulaiskas Group зіграли чимало нот і от знову вони у Вінниці зі своїми контрастними творами. Як старі знайомці литовці підготували вінничанам сюрприз – альбом, який для гурту вже є восьмим за рахунком, а для автора всіх композицій Пулаускаса п’ятнадцятим, вийшов буквально напередодні фестивалю, тож відвідувачі фестивалю почули нові композиції першими. А ще музиканти розповідали про свої подорожі світом як словами, так і мовою музики: про барвистість далеких країн, про рваний ритм нескінченних подорожей, про гудіння машин та щебетання птахів. Віртуоз Дайнюс Пулаускас та його гурт переплавляють свої враження у щільний злагоджений саунд, який переливається багатьма музичними фарбами. Можливо, колись ми почуємо у виконанні гурту композицію натхненну відвідинами нашого міста, адже публіка та музиканти розстались добрими друзями.

 

 

Романтик з гітарою та віолончеллю

 Австрієць Вольфганг Самбс досвідчений гітарист з класичною школою, який уміло збагачує звучання своїх численних музичних проектів джазовою імпровізацією та закоханий у традиційну африканську та індійську музику. Разом із барабанщиком Міхаелем вони створюють надзвичайно романтичні та замріяні композиції в яких майстерно переплітаються звуки та ритми з різних музичних культур. Музика у дуету легка та сяюча, плинна та лірична. Після віртуозних, але доволі класичних гітарних акордів, музикант продемонстрував публіці ще один інструмент: це маленька електронна віолончель, звуку якої Вольфганг додає спец ефектів та видобуває з неї чарівні мелодії, які одразу відсилають слухача до індійських та африканських гармоній. Така собі європейська транскрипція музичних традицій древніх континентів з вкрапленням дещиці сучасної електронщини. Результат – абсолютно медитативний стан публіки, неймовірне захоплення, тривалі овації.

Танцюють всі!

 

 

 Вінницький фестиваль завжди тішить розмаїттям і великими контрастами. Ось і тут – в одному концерті організатори поєднали супер-м’яких австрійців та повну протилежність – німецький гурт «Mo’Blow» з енергійним фанковим звучанням. Квартет німецьких енерджайзерів одразу попередив публіку, що чекає божевільних танців та відчайдушної дискотеки. Щойно вони вийшли на сцену стало зрозуміло, що під цей синкопований пульсуючий ритм важко всидіти на місці. А Фелікс Фальк – лідер та саксофоніст гурту, здається і не вміє сидіти на місці. Він пританцьовує та підстрибує не забуваючи вести енергійну мелодію, заводячи весь зал. Шалене напористе звучання одразу розбудило слухачів і змусило аплодувати в такт. Щастю публіки не було меж, коли соліст спустився до зали, продовжуючи імпровізувати на саксофоні. На заклик потанцювати відгукнулась «галерка», решта ж стоячи аплодувала в такт хіту, який «Mo’Blow» виконали наостанок. Після короткого відпочинку невтомні німці, набравши побільше повітря у легені, вийшли на біс. На цей раз Фелікс Фальк видобував енергійні звуки з діджеріду! Після концерту без перекладу було зрозуміло одне – «Дас іст фантастіш!» – публіка та музиканти у захваті один від одного. «Mo’Blow» заявили одразу ж по завершенні концерту, що хочуть для вінничан грати ще і ще! Чекатимемо!

 

 

 

 

Подорож до Вірменії уві сні

 

 

 

 

Authentic Light Orchestra – унікальний колектив: квартет, але оркестр, із Швейцарії, але з вірменським колоритом. Серце колективу – композитор та мульти-інструменталіст вірменсько-російського походження Валерій Толстов, а неповторний голос – Вероніка Штадлер. Цей концерт мав особливу натхненну атмосферу, яку задала солістка спочатку розповіддю про те, що вірменські пісні їй наснились перед тим, як вона їх вперше почула, а потім своїм неповторним співом-заклинанням. Дивовижні звуки її ніжного голосу одразу занурили слухачів у приємний транс. Дивно, але просто у межах однієї композиції, заснований у Цюриху квартет, змінює куплет з автентичною вірменською мелодією у супроводі бас-гітари на інший, зіграний на етнічних флейтах керівником колективу. І кожна з композицій створює свої чари, які хвилями покочуються по задоволеній і здивованій публіці у залі, торкаючись сердець кожного. Ритмічний малюнок часто змінюється, вступають переливи дзвоників, трелі флейти, а чуттєвий голос солістки здається веде нас гірською долиною до таємничого храму, що виринає поза хмар десь вдалині. Чи то фольклорні мелодії, чи власні композиції Толстова, всі твори цього колективу мають однаково дивовижну силу, силу мрій.

 

 

 

Вечір у джаз-клубі з Шерон Кларк

 

 

Подорожувати за допомогою музики велике задоволення. Так ми просто у вінницькій залі можемо з екзотичних країн перенестись у затягнуту димом приємну напівтемряву американського джазового клубу 1960-х. Провести нас туди обіцяє чудовий вокал американської співачки Шерон Кларк. Акомпанують їй не менш маститі музиканти тріо Кріса Грассо. Так, це та сама класика джазу, яку всі ми так любимо, з якою так легко мріяти і приємно трішечки сумувати. Випробувані часом хіти з репертуару Біллі Холідей та Елли Фіцджеральд звучать по-новому, адже співачка пропускає їх крізь себе, відчуває серцем і так само серцем співає. Соковитий голос Шерон Кларк, потужні імпровізації піаніста та неповторність класичних балад підкорила серця вінничан. Чудовий джаз з самісінького серця Америки це вишукана насолода для поціновувачів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Завершувати свято слід феєрверком!

Свято джазової музики у Вінниці покликали закривати не велику заморську зірку, а десять фігуристих, яскравих, запальних та талановитих дівчат з Києва – «Freedom Jazz»! Ідея запросити саме цей блискучий колектив у Вінницю належала в. о. міського голови м. Вінниця Сергію Моргунову. Вперше за 19 фестивалів фінальний шоу-концерт на сцені влаштували красуні-українки, пустотливі кокетки з самого справжнього джаз-кабаре. Джазетки, щойно вибігши на сцену блискотливим вихором, підкорили своїми посмішками та жартами, а також невимушеним виконанням таких хітів як «Puttin' On the Ritz», «Hit the Road Jack», «Money Makes The World Go Round», хіта Lady Gaga «Bad Romance», Мадонни «Music» та інших всім відомих пісеньок. Джазетки-шансонетки продемонстрували не лише запаморочливо розкішне шоу, але й дуже непогану виконавську майстерність. Три сліпучо-яскраві солістки, четверо бешкетниць з духовими інструментами, клавіші, гітара, барабани – все разом рецепт відмінного вечора від українських красунь «Freedom Jazz». Після концерту леді зізнались, що отримали море задоволення від щирої та щедрої на овації вінницької публіки та пообіцяли повернутись на Вінницький джазовий фестиваль через рік!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XІХ-й міжнародний фестиваль «VINNYTSIA JAZZFEST» завершився.

Всього через рік організатори запрошують найкращу вінницьку публіку на ювілейне свято джазу у Вінниці, в якому обов’язково візьмуть участь зірки з багатьох країн та українські зірочки!

Все буде джаз!

До зустрічі у 2016 році!